DENNÍK GAMEMASTERA – ČASŤ PRVÁ

„Dobrý deň, máte teraz niečo voľné?“ zaznelo v telefóne a my sme vedeli, že musíme expresne rýchlo pripraviť niektorú z izieb. „Môžete prísť o 10 minút.“ odpovedala naša gamemasterka náruživému záujemcovi, no vzápätí zostala ako obarená…To je neskoro, dovidenia!

…aj takéto príbehy zažívame na dennej báze a vďaka nim je naša práca korenistá. :)

Fenomén zvaný escape room. Aktivita, pri ktorej sa so svojim tímom dobrovoľne necháte zamknúť v miestnosti, aby ste z nej potom mohli uniknúť. Čo všetko v nej nájdete? Ak ste už niekedy únikovú izbu navštívili, pravdepodobne by ste si spomenuli na zamknuté kladky, kódy, logické hádanky, pozoruhodné mechanizmy či dobové rekvizity. 

Zabúdať by sme však nemali na osobu, ktorá dotvára celkový zážitok z hry. Neoddeliteľnou súčasťou únikovej izby je práve Gamemaster. Správca hry, ktorý hru pripraví, na začiatku vás uvíta, na konci vyprevadí a medzitým hádže záchranné koleso v podobe písomných či hlasových správ, keď si neviete dať rady.

To ale nie je všetko! Každý deň naňho číha množstvo nepredvídateľných situácií a prekvapení.  Nazreli sme do denníka našich gamemasterov. Pozrite sa s nami, čo sme tam objavili.

Pracovný deň Gamemastera začína kontrolou nahlásených skupiniek na jednotlivé termíny. A aj keď často odporúčame pre dostupnosť izby rezervovať si termín hry aspoň 24 hodín vopred, neraz radi testujete našu flexibilitu.

GM: „Dnes mi volala jedna slečna o 14:19, či môžu prísť na 14:20.“

Ale, keď sa Vám predsa len podarí včas objednať, vždy nás milo prekvapíte. Nielen svojim výkonom v hre, ale aj po hre.

GM: „Dnes som mala skupinku, ktorá keď niečo vylúštila, hneď po sebe všetko upratovala, aby som mala čo najmenej roboty, keď dohrajú.“

GM2: „Mne hráči tiež “upratali” a povedali, že mi nachystali hru. Každá jedna kartička s kódom alebo návodom, bola úplne inde ako pôvodne…ale pekne uložená. Ani neviem, kedy to stihli, no dali si záležať, aby nič nebolo na svojom mieste.“:D

GM2: „A pridávam do zbierky ešte jednu fotku, čo milé pre mňa robia skupinky. Naša figurína ostala z dnešných hráčov “celá bez seba”.“ 

A aj keď nám dá niekedy zabrať vrátiť po hre izbu do pôvodného stavu, vždy sa potešíme, keď sa u nás opäť objavíte. Niekedy o veľa skôr, ako predpokladáme.

GM: „Počas horúceho leta prišla na hru skupinka, ktorá si už nestihla ísť pred hrou kúpiť nikde vodu, keďže mali nestíhačky. Prišli pomaly dehydrovaní. Ja som mala zhodou okolností tiež už len poslednú pollitrovku minerálky a pred sebou asi 5 hodín práce. Nechcela som, aby im počas hry prišlo od smädu zle, tak som im svoju minerálku darovala. Hra prebehla super. Zabavili sa a so smiechom unikli tesne pred limitom. Vyprevadila som ich a išla pripravovať hru pre ďalší tím. Po 15 minútach mi niekto zaklopal na dvere. Bežala som odomknúť mysliac si, že si tu hráči niečo zabudli. Pred dverami stál celý tím s dvoma vychladenými fľašami minerálky, aby mi do večera nič nechýbalo.<3:)

A o tom, že sú naši hráči nie len empatickí, ale aj féroví, sme sa presvedčili už tiež.

GM: „Mne sa dnes stalo, že som skupinke vydala nechtiac o 10 EUR viac. Po 3 hodinách si to uvedomili a prišli mi peniaze vrátiť. “

Narodeninové oslavy sú samostatná kapitola.

Keď sa u nás rozhodnete zorganizovať pre vaše ratolesti oslavu, niekedy vďaka Vašej pohostinnosti oslavujeme v escape room ich narodeniny ešte pár dní po skončení oslavy.

Ďakujeme! :)

Najviac nás tešia situácie, keď vyjdete z hry takí nadšení, že máte chuť ísť hneď do ďalšej. A je vám jedno akej, hlavne, že tam budeme s vami. :)

GM: „Mňa sa dnes spýtali, ktorú izbu by som im odporučila zahrať si ako ďalšiu. Spýtala som sa či majú radšej rozprávkové témy, detektívne alebo hororové?“

Hráčka: „Také, kde nám budete gamemastrovať vy.“ <3

A ak okrem zaujímavých hádaniek, prepracovaných mechanizmov a sympatických gamemastrov hľadáte aj vizuálny zážitok, určite sa v TheRooms zastavte. Už dávnejšie sme totižto zistili, že nie je escape room ako escape room.

GM: „Sú dve rodinky, ktoré si vždy koncom roka prídu zahrať ku nám niektorú z izieb. Keď boli hrať Pirátov, po rozpovedaní pravidiel hry som ich nasmerovala do chodbičky, kde máme pirátske kostýmy. Kedže ich bolo veľa, vrátila som sa na recepciu, aby mali viac priestoru na prezlečenie sa. Ešte som zasrandovala, že prezliekanie majú v rámci hracieho času a že by si mali pohnúť. Vedľa chodbičky sú WC, z ktorých po chvíli začali doliehať na recepciu hlasy:  „Tu je kladka na kľúč, ktorú zrejme budeme musieť otvoriť..“, „Ja som našiel kód! 28! Keby niekto potreboval…“

Išla som za nimi, celá v pomykove a vravím: “Keď už ste sa obliekli, môžeme ísť naspäť na recepciu, kde dokončíme úvod do hry.”

A hráči: „Čože? Toto ešte nie je izba???“…Rozmýšľala som, v akej escape room asi tak boli predtým, keď si mysleli, že naše toalety sú už hra. :D

Odvtedy si dávajú názov tímu “Záchod”. “

A viete čo je na práci Gamemastera najkrajšie? Keď vidíme, že si hru užívate naplno, so smiechom a my sa môžeme baviť spolu s vami. No a keď si myslíme, že už sme videli všetko, objaví sa medzi dverami ďalší vynaliezavý tím.

GM: „Prvýkrát sa to stalo asi po trištvrte roku od otvorenia jednej z izieb. Skupinka v hre bola šikovná, postupovala takmer bez nápovied. Až v jednej chvíli sa všetci hráči zhromaždili okolo starého gramofónu a začali do neho hlasno štekať. Nevedela som, či je to nejaký ich bojový pokrik alebo čo sa deje. :D  Gramofón slúžil v hre len ako dekorácia, a keď som sa ich po hre spýtala, ako im napadlo v izbe zborovo brechať, ukázali mi obrázok, ktorý našli. Vysvitlo, že na boku gramofónu sa zachovalo malé logo gramofónovej spoločnosti, z dielne ktorej gramofón pochádza.“

Takéto: :):):)   ↓ ↓ ↓

Pokračovanie nabudúce… :)

DOSTAL SI CHUŤ NA PORIADNE DOBRODRUŽSTVO SO SVOJIMI PRIATEĽMI?

Vyber si z 12 únikových izieb a rezervuj si originálnu zábavu v podobe ESCAPE ROOM ešte dnes.